ponedeljek, 19. julij 2010 Psevdokraterji in Gozd črnih gradov
Prispeli smo v drugo največje islandsko mesto - to je Akureyri, ki pa ima kljub temu le 17 000 prebivalcev. Jutranji sprehod po mestu je bil, kljub temu da se je sonce od kar smo tukaj, prvič skrilo za oblake, prijeten. 10 minut hoje iz centra je lep botanični vrt, kjer je glede na nizke temperature cvetelo presenetljivo veliko rož. Del vrta je zasajen z islandskimi vrstami, del pa z rastlinami iz vseh koncev sveta.
Popoldne smo se zapeljali do slapu Goðafoss, ki je dobil ime "Slap bogov" po zelo zanimivem dogodku.V 10. st. je Þorgeir Ljósvetningagoði razglasil krščanstvo za uradno religijo, zato je v slap zagnal vse figurice starih islandskih bogov. Nato smo se pripeljali do jezera Myvatn, da bi si ogledali še enega izmed nenavadnih vulkanskih pojavov, psevdokraterje. To niso pravi kraterji, saj iz njih nikoli ni bruhala lava, temveč so nastali kot posledica silovitih eksplozij, ko je vroča lava prišla v stik s hladno jezersko vodo.
Pot smo nadaljevali do vulkana Hverfjall. Ob vznožju vulkana teče teče tektonska prelomnica, le da je tukaj ožja, tako da smo lahko stali hkrati z eno nogo v Evropi in z drugo v Ameriki, hkrati pa se iz prelomnice kadi kot iz samega pekla. Povzpeli smo se do roba kraterja, ki pa že dolgo ne bruha več. Škoda je bilo, da je bila tako gosta megla, sicer bi lahko verjetno uživali v prekrasnem razgledu.
Na drugi strani smo se z vulkana spustili v Dimmuborgir, pokrajino, za katero Islandci verjamejo, da v njej prebiva 13 škratovskih bratov, ki za božič prinašajo darila. Ti domove obiskujejo eden za drugim, od konca novembra do začetka januarja in vsak otroku v čevlju pusti majhno darilce. Znani so po številnih norčijah - eden krade klobase, drugi skyr, eden poliže vse lonce ipd.