nedelja, 4. september 2016 Biškek - še živeči spomenik Sovjetske zveze
Prvi septembrski vikend sva iz Amsterdama preko Instanbula poletela v Kirgizijo. Za obisk te, ne prav dobro poznane srednjeazijske države sva se odločila povsem spontano, potem ko sva pri Turskish Airlines-u odkrila poceni letalske karte. Krajše brskanje po internetu je razkrilo, da cenovno ugodna in še zmeraj relativno neturistična država ponuja čudovito naravo in prijazne domačine - in karte so bile kupljene. Če bi imela več časa, bi Kirgizijo združila še z obiskom sosednjega Uzbekistana, ki v nasprotju s Kirgizijo ponuja celo paleto izjemnih kulturnih znamenitosti, a sva imela na voljo zgolj tri tedne.
Na zgodnje nedeljsko jutro sva tako pristala na letališču Manas v sončnem Biškeku. Biškek je zanimiva prestolnica, ki naju je s svojo sproščenostjo in številom zelenih površin kar malo presenetila. Težko bi jo označili kot tipično azijsko prestolnico, saj ji manjka kaotični vrvež večine azijskih velikih mest. Gre bolj za nekakšno mešanico centralne Azije, vzhodne Evrope, precejšnjo mero Rusije in v zadnjem času tudi kanček zahodne Evrope in Amerike, katerih vpliv pa se sem širi prav neverjetno počasi. V Biškeku tako ulic še ne polnijo Starbucksi, McDonaldsi in Burger Kingi, medtem ko KFC tu še zmeraj pomeni Kyrgyz Fried Chicken. :) Restavracije so še zmeraj majhni, družinsko vodeni lokali, kjer se okusno in do sitega najeste za okoli 2 evra. Ameriške multinacionalke se Kirgizije iz nekega neznanega razloga še zmeraj izogibajo - celo ameriška vojska, ki je kirgizijsko vojaško bazo več kot desetletje uporabljala za obleganje Afganistana, je po pozivu tiho spakirala in odšla.
Arhitektura v mestu je tipično komunistična in jasen odsev 130 let, ki jih je Kirgizija preživela pod nadvlado Rusije. Na ulici lahko od starih babušk še zmeraj kupite ruske piroške, pečene ali ocvrte z mletim mesom in čebulo polnjene štručke, po ulicah še vedno krožijo maršutke, najenostavnejši mestni in medkrajevni način prevoza, svež kruh pa lahko še vedno kupimo kar iz prtljažnika stare Lade. Z ogromnimi kipi Lenina in drugih komunističnih herojev, megalomanskimi betonskimi sovjetskimi stavbami ter številnimi srpi in kladivi je Biškek prav gotovo eden izmed najbolj avtentičnih ostankov Sovjetske zveze.
Tipičnih znamenitosti, ki bi zanimale turiste (z izjemo največjih sovietofilov), Biškek nima veliko. Na glavnem trgu Ala-Too plapola ogromna kirgizijska zastava pod katero je nekoč kraljeval kip Lenina. Ob osamosvojitvi leta 1991 so Lenina premaknili na manjši Stari trg, na njegovo mesto pa postavili kip nacionalnega heroja Manasa, katerega zgodba se je stoletja prenašala z ustnim izročilom v kot Ep o Manasu. V ozadju se dviga zgodovinski muzej, za njim pa iz rdečih cvetlic oblikovana rdeča zvezda. Zgodovinski muzej je še en v vrsti spomenikov komunizmu, saj je strop v celoti polepljen s komunistično propagando. Medtem ko bivše sovjetske države počasi in vztrajno brišejo opomnike sovjetske zgodovine, je v Kirgiziji spomin nanjo še zelo živ. Njaverjetneje pa je le še vprašanje časa, kdaj bo Leninov kip izginil tudi iz Biškeka.