sobota, 20. februar 2016 Palatinski grič in nastanek Rima
Palatinski grič je eden izmed sedmih gričev vzhodno od Tibere, na katerih je nastalo mesto Rim. Po legendi je Romul Rim ustanovil prav na Palatinskem griču, na sosednjih gričih pa so najprej stale zgolj manjše naselbine, ki pa med seboj niso bile povezane. Šele kasneje, ko so izsušili močvirja, ki so griče ločevala med seboj, so se vasi povezale v enotno mesto in se obdale z mestnim obzidjem. Zgodovinarji so potrdili, da je bila najstarejša poselitev na območju Rima iz okoli 10 000 let pr. n. št. zares na Palatinskem griču, Romul pa naj bi mesto ustanovil šele okoli leta 750 pr. n. št. Zgodovinarji se tudi strinjajo, da ime Rim res izhaja iz Romulovega imena, medtem ko usoda njegovega brata dvojčka Rema z zgodovinskega vidika ni povsem pojasnjena.
V dobi Rimskega cesarstva so na Palatinskem griču bivali številni rimski cesarji, med njimi tudi Augustus, Tiberius in Domitian, katerih ostanki kraljevih palač so še zmeraj vidni. Arheološke ostanke na Palatinskem griču si je mogoče ogledati v sklopu iste vstopnice kot Rimski forum in Kolosej. Na srečo vstopnica velja dva zaporedna dneva, tako da ni potrebno preveč hiteti, hkrati pa je ruševin toliko, da se jih tekom enega dneva lahko dodobra nasitiš.
Prvo sva si tako ogledala Palatinski grič in Rimski forum, Kolosej pa sva si pustila za naslednji dan. Palatinski grič je bil v času Rimskega cesarstva po rekonstrukciji sodeč arhitekturni dosežek, na katerega bi bili ponosni še v modernem času. Domus Augustana in Domus Flavia sta bili razkošni cesarjevi rezidenci z velikim osrednjim dvoriščem, obkroženim s fontanami. Med Palatinskim in Kapitolinskim gričem se razprostira območje, kjer je nekoč stal Rimski forum, v takratnih časih živahna tržnica, obkrožena s pomembnimi upravnimi stavbami. Forum je bil stoletja najpomembejši del mesta in središče vsega dogajanja v Rimu. Tu so pripravljali procesije ob zmagah v vojaških bitkah, prav tako tudi volitve in javna sojenja, ter zasedanja senata. Sredi trga je stal tempelj posvečen rimski boginja ognja Vesti, poleg slednjega pa je stalo domovanje svečenic Vestalk. Njihova glavna naloga je bila zaščita ognja, ki je gorel v templju.
Največja stvaba v Forumu je bila Bazilika Maksencija, ki so jo postavili šele v 4. stoletju po naročilu cesarja Konstantina Velikega, po katerem je, mimogrede, dobil ime tudi Konstantinopel (danes poznan kot Carigrad ali Istanbul) - nova prestolnica Rimskega cesarstva.